NASLOVNA
- AKTUELNOSTI -

AKTUELNOSTI

 

AKTUELNOSTI

STRANA 4/5 ::: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

INFO   :::  Naslovna - Aktuelnosti > Aktuelnosti arhiva - STRANA 4 > Divlji sistem bez pravila i etike

 

Sonja Biserko, predsjednica Helsinškog odbora Srbije

Divlji sistem bez pravila i etike

Nastasja Radović

31. januar 2014 | Monitor

„Region je prošao kroz dramatičnu fazu kršenja ljudskih prava tokom ratnih godina od – genocida, zločina protiv humanosti, etničkog čišćenja, svih oblika represije... To je sada iza nas, ali posledice se još osećaju. Povratak iz varvarstva u civilizaciju je dug i naporan. Potreban je veliki napor da bi se povratilo poverenje i eliminisale posledice koncepta stvaranja etničkih država. Sve zemlje naslednice Jugoslavije imaju ambiciju da postanu članice EU i stoga su obavezne poštovati evropske standarde i vrednosti. Za sada su one ugrađene u regionalne ustave, zakone, strategije, akcije i sl. Nažalost, dug je još put do stvarnog prihavtanja novog sistema vrednosti, a time i prisvajanja ljudskih prava kao savremenog koncepta", kaže na početku razgovora Sonja Biserko, predsjednica Helsinškog odbora u Srbiji.

MONITOR: Specijalni tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević žali se da je na djelu neka vrsta sudske revizije presuda za ratne zločine u Srbiji, kao i da se prema osuđenima za ratne zločine državni činovnici ponašaju blagonaklono. Šta vi kažete?

BISERKO: Mislim da je Vukčević u pravu mada je i Tužilaštvo učestvovalo u reviziji podizanjem optužnica, na primer, u slučaju Dobrovoljačka i Tuzlanska kolona. Tim optužnicama išlo se na tezu da su rat u Bosni počeli Bošnjaci protiv JNA. U slučaju Ganić, londonski sud ga je oslobodio, srpsko tužilaštvo doživelo fijasko pred međunarodnom zajednicom, pokazalo se kao nekredibilno, što piše i u mišljenju londonskog suda. Strategija podizanja optužnica svodi se na relativizaciju odgovornosti tako što se uglavnom sudi počiniteljima zločina, a ne i planerima i institucijama koje su stajale iza njih (na primer, vojska, policija, razne paravojske koje su bile pod kišobranom vojske i sl). Strategija se, u stvari, svodi na amnestiju srpske države.

 

MONITOR: Kakvi su onda efekti procesa tranzicione pravde u Srbiji i regionu?

BISERKO: Taj će proces trajati decenijama. Ali dosadašnji efekti rada brojnih aktera nisu irelevantni. Nasleđe Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) tek će doći na red. MKSJ je nešto postigao, ipak su osuđeni glavni akteri sa srpske strane. Možda ne u punoj meri, ali dokumentacija, svedočenja, brojni filmovi i drugi dokazi - sve to je uticalo na svest ljudi. Nije reč o tome da se ne znaju činjenice. Mnogo ozbiljniji je problem poricanje društva u Srbiji. Elite odbijaju da budu faktor pokretanja dijaloga o ratovima devedsetih, prvenstveno zbog toga što su bile deo projekta. Bilo tako što su direktno učestvovale u kreiranju ratne atmosfere, bilo davanjem legitimiteta fabrikovanim ,,istinama", ili, pak, prećutnom podrškom. Mnogi su napravili karijere na podršci Slobodanu Miloševiću. Najveći problem, dugoročno gledano, su mlade generacije koje odrastaju na tim istorijskim falsifikatima.

 

MONITOR: Da li je ,,simbolički" pokazatelj uspješnosti proevropskih političara i javnih djelatnika u Srbiji slika Tomislava Nikolića na komemoraciji Nelsona Mandele u društvu američkog predsjedničkog para ili ovo najnovije, nastupi Ivice Dačića i Aleksandra Vučića, prvih ljudi srpske vlade, koji otpočinju pregovore sa EU?

BISERKO: Dobro je da se Srbija ,,civilizuje" pogotovo glavni akteri projekta Velike Srbije. Nažalost, mi nemamo alternativnu političku eliitu. Rekla bih da je najviše iskoračio Ivica Dačić, ne samo na verbalnom nivou, već i učinkom. Vučić je dogmata i još nema rezultate – sve se svodi na konstantnu predizbornu kampanju koju treba kapitalizovati prevremenim izborima. Naprednjaci su dostigli vrhunac i sad žele da ga materijalizuju. Mnogo će zavisiti i od Demokratske stranke i njene konsolidacije. Kad je reč o predsedniku Srbije, on u velikoj meri simbolizuje većinsku Srbiju, nažalost. Njegovi gafovi i lažni pokušaji da se predstavi kao napredan političar nisu uverljivi. Sadašnju političku postavku trebalo bi gledati kao deo procesa koji je neminovan. Ona je realnost Srbije. Milošević je potrošio ono što je bilo najbolje u Srbiji, njemu je velika većina pružila podršku. Sadašnja situacija je posledica toga. Alternativa se stvara s mukom i s brojnim opstrukcijama. Naravno, treba upozoriti i na nezrelost političara koji nemaju viziju i ne osećaju moralnu obavezu da Srbiju što pre distanciraju od prošlosti i da prihvate odgovornost za devedesete.

 

MONITOR: Kako izgleda ova dinamika unutar najveće partije na vlasti, gotovo raskol Nikolića i Vučića koji se još prikriva?

BISERKO: Ne bi trebalo potcenjivati snagu Nikolićeve struje koja je utemeljena u partiji, rekla bih, i u društvu. Najvažnija je ipak veza sa Rusijom. Nikolić je imao punu podršku Rusije u predizbornoj kampanji, Rusi su naterali Dačića da se okrene naprednjacima i raskine koaliciju sa demokratama. To ne znači da Boris Tadić i sam nije odgovoran za poraz. Odgovoran je posebno za situaciju posle izbora, jer nije prihvatio poraz dostojanstveno. Demokrate su pobedile u Beogradu i u Vojvodini i nisu uspele da to zadrže. Mora se priznati da su bili izloženi i užasnom linču. Vučić je iskoračio retorički, veoma je dogmatizovao problem korupcije i na tome je dobio podršku. To je privremeno jer naprednjaci, osim sporazuma sa Briselom (što jeste istorijski iskorak za Srbiju) nisu ništa pomerili u Srbiji. Glasači će tražiti konkretne rezultate na ekonomskom planu. Tu neće biti skoro nekog poboljšanja. Može se reći da je reč o procesu koji teče od 5. oktobra. Počelo je saradnjom sa Hagom, zatim dijalogom sa Kosovom (koji je završio Briselskim sporazumom). I tek sad dolazimo na unutrašnje uređenje Srbije. Predstoji promena ustava, decentralizacija, usaglašavanja nacionalnog zakonodavstva sa evropskim, transformacija i tranzicija. Biće padova i uspona, mešanja Rusije, pre svega otpora u samoj SNS.

 

MONITOR: Šta će biti sa demokratijom u Srbiji ako najveće stranke u opoziciji najviše brinu o saradnji sa naprednjacima?

BISERKO: Srbija nema profilisane stranke, svi brinu koliki deo kolača mogu da dobiju. Nema vizije, nema principa, ni odgovornosti. Za sada su samo DSS I LDP jasno profilisani. LDP ne bi smeo da odustane od svog profila u koji je uložio mnogo truda i na kojem je pridobio podršku najliberalnijeg dela društva. Svako pomeranje će ga koštati te podrške, novu bazu neće steći. Koalicije su, naravno, legitimne, ali ipak i one se uspostavljaju po nekakvim kriterijima. Mnogi su već potrošeni i u koaliciji obezbeđuju preživljavanje. Mislim da je to normalna pojava u ovakvim društvima sve dok neko ne bude imao dovoljno hrabrosti da javno kaže neke stvari koje će Srbiji pomoći da se oslobodi hipoteke Miloševića i iskorači u neki drugačiji prostor. Prostor koji podrazumeva preuzimanje odgovornost za prošlost, a time i za budućnost. Neke stvari treba da se stave na svoje mesto. Srbija je poražena, ali njena ideologija nije. Rehabilitacija četništva i dalje stvara tenzije sa regionom, ali i unutar Srbije. Četništvo je simbol rasizma i isključivosti i pod njegovim znakom su se vodili ratovi devedestih. Rehabilitacija četništva utvrđuje vrednosti sa kojima Srbija neće biti rado viđen partner u regionu, zbog nepovernja i sumnje da nije odustala od aspiracija. Sve su postkomunističke zemlje prošle fazu vraćanja na ideologije koje su dovele do komunističkih revolucija – znači, na fašističke. Mnoge zemlje ne mogu da se odmaknu od te paradigme. Čak je i okvir EU nedovoljan da se izbori sa tim fenomenom, na primer u Mađarskoj ili nekim baltičkim zemljama, i, naravno, na Balkanu.

 

Nemam povjerenja u iskrenost novih vlasti

 

MONITOR: Zbog otvaranja slučaja Slavka Ćuruvije specijalni tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević se hvali uspjesima?

BISERKO: U slučaju Ćuruvija sada se barata poznatim činjenicama. Nadam se da će slučaj ipak biti doveden do kraja. Nemam puno poverenja u iskrenost novih vlasti, kao ni ranijih kad je reč o zločinu. Međutim, u toku je proces koji niko ne može kontrolisati. Reč je o međusobnom optuživanju i iznošenju dokaza jednih protiv drugih. Zločinački poduhvat rasvetliće njegovi glavni akteri, jer se svi bore za opstanak. Ipak je proteklih godina bilo raznih pritisaka, kako iz vana, tako i iz samog društva. Došlo je do izvesne kulminacije dokaza. Sada i sami Srbi otkrivaju zločine, kao, na primer, onaj u Tomašici. Vučić govori o ubistvima mladića u kafiću Panda u Peći, 1998. Tad je u srpskim medijima pisano o albanskim zločinima. Sve to je bilo u funkciji radikalizacije Albanaca i pripreme za ono što se dešavalo 1999. To je pre toga bio slučaj i sa Hrvatskom (skrnavljenje srpskih i jevrejskih groblja, kao i brojni drugi incidenti), kao i u Bosni. To je radio KOS, jer je to bio način da se druga strana optuži za zločine, i time opravda agresija Beograda.

 

Izbori neće donijeti velike promjene

 

MONITOR: Sada znamo da će biti i vanrednih i republičkih izbora. Popularnost naprednjaka, po nekim procjenama, mogla bi im donijeti većinu u parlamentu. Kako vi vidite prilike?

BISERKO: Izbori su sad izvesni, uprkos otpora međunarodne zajednice, jer se smatra da će usporiti reforme. Oni neće doneti velike promene. Naprednjaci žele da kapitalizuju svoju popularnost. Ovo je maksimum koji su mogli postići – mislim da su svesni toga. U budućnosti će biti sve teže. Naprednjaci su sada pokret i verovatno se žele konsolidovati kao partija. Pokazatelj će biti i beogradski izbori i sposobnost demokrata da izvuku lekcije. Demokrate su imale najveći potencijal u ljudima. Ono što treba da urade, jeste distanciranje od nacionalizma koji je doveo Srbiju u tragičnu situaciju. Dakle, neophodno je jasno njihovo pozicioniranje prema granicama, pre svega Bosni i Kosovu, susedima, unutrašnjem uređenju Srbije, zločinima. Demokratska stranka bi trebalo da bude važan akter promena i zato ima veliku odgovornost za sadašnju situaciju.

 

AKTUELNOSTI

STRANA 4/5 ::: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright * Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji - 2008

Web Design * Eksperiment