Vesti i najave > Tekst

 

 

 

VESTI I NAJAVE

 

 

 

 

 

Prilog o poseti Prištini

26. februar 2019.

 

 

 

 

Ekipa produkcijske grupe MREŽA posetila je Prištinu u okviru projekta “Srbija i Kosovo: Kultura bez granica” koji već pet godina organizuje Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji uz podršku Ambasade Savezne Republike Nemačke u Beogradu.

Novinar Boban Trajković napravio je priču o svom iskustvu i savremenoj kosovskoj umetničkoj sceni. Ova priča dolazi u trenutku kada je politički dijalog između Beograda i Prištine gotovo potpuno obustavljen, a odnosi su opterećeni ponašanjem elita.

Prilog je emitovan na drugom programu Radio televizije Srbije, javnog servisa, što je značajno s obzirom na udeo u gledanosti ove televizije. Jedan od razloga zbog koga projekat “Srbija i Kosovo: Kultura bez granica” postoji jeste upravo ideja da se dva društva približe i upoznaju kroz umetnost. Predstavljanje umetničke scene Kosova široj publici u Srbiji prikazuje jednu drugačiju sliku Kosova, koja je retka u medijima.

Boban Trajković predstavio je FIlharmoniju iz Prištine, njihove planove i rad. Na Akademiji umetnosti prisustvovao je ispitu studenata režije i imao prilike da vidi njihova prva studentska ostvarenja i razgovara sa njihovim profesorom Ismetom Sijarinom. On je predstavio rad Akademije, i podelio zanimljivu činjenicu da koriste kombinaciju zagrebačke i beogradske škole filma. Njegov film “Hladni novembar” biće prikazivan i u Srbiji, a neke od scena snimane su u Beogradu. Ismet Sijarina skrenuo je pažnju na zabranjivanje koprodukcije Srbije i Kosova i da to mora da se promeni.

U razgovoru sa Jetonom Nezirajem predstavljena je i nezavisna i alternativna kulturna scena i Centar Multimedija čiji pogled na umetnost ide dalje od onog zvaničnog institucionalnog. Ovaj Centar koristi direktan jezik, politički nekorektan pristup, a njihove predstave igrali su svoje predstave na više mesta u Srbiji. Inače, Centar je i organizator festivala POLIP koji je bio prvo mesto susreta srpskih i kosovskih pisaca nakon rata.

Jedano od mesta koje je prikazano je i TERMOKISS koji je preuređena hala gradske toplane. Aktivisti su napuštenu zgradu uredili i napravili kulturni centar koji je nezavistan, alternativan i baziran na učešću lokalne zajednice i komšiluka. Zanimljivo je da je jednom od učesnika prethodnih generacija projekta “Srbija i Kosovo: Kultura bez granica” upravo poseta TERMOKISS bila inspiracija da pokrene sličan kulturni centar u Novom Sadu.

Srpski kulturni centar koji je otvoren u starom delu Prištine postoji već godinu dana, imao je više aktivnosti, uprkos nerazumevanju kako prištinskih, tako i beogradskih institucija.

Ove i druge priče možete pogledati u prilogu “KOSOVO, umetnička scena” na sajtu PG MREŽA: https://mreza.rs/kosovo-umetnicka-scena/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright * Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji - 2015

Web Design * ParadoXFactory