Vesti i najave > Tekst

 

 

 

VESTI I NAJAVE

 

 

 

 

 

Lično iskustvo kao početna tačka transformacije

28. maj 2019.

 

 

 

 

Program “Srbija i Kosovo: Kultura bez granica” namenjen je mladim ljudima iz Srbije i Kosova koji su zainteresovani za umetnost i aktivizam. Kroz program, oni dobijaju priliku i slobodan i siguran prostor da se upoznaju, sarađuju i razviju zajedničke ideje kojima žele da pošalju poruku o sopstvenom viđenju budućih odnosa dva društva i građana koji u njima žive.

Lične istorije mladih umetnika neodvojive su od njihovog rada, i oni od toga ne beže. Kroz pet godina realizacije programa i više organizovanih događaja, seminara, umetničkih kolonija i izložbi pokazalo se da mladi žele platformu da govore o sopstvenom odnosu prema prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.

Petogodišnje trajanje programa znači i da na njemu učestvuju sve mlađi ljudi, čija sećanja su različita. Polako na red stižu i generacije koje nisu rođene tokom oružanih sukoba koji su se desili 1998. i 1999. godine na Kosovu. Neki su bili sasvim mali i imaju malo sećanja, ali su ona veoma živa.

Kroz radionice učesnici su se upoznavali, ali i otvarali jedni pred dugima i govorili o svojim ličnim pričama. Neke od njih su bile duboko lične i emotivne, a iskustva izražena kroz njih traumatična. Neki su baš ta lična iskustva iskoristili da pošalju poruku i konceptualizuju svoj rad.

Rad po kome je nazvana završna izložba “Priče iz usisivača”, “Sloboda 700K” umetnika Pajtima Paše iz Peći deo je porodične istorije. Premet koji je umetnik pozajmio od tetke za potrebu izložbe izazvao je emotivne reakcije, ali umetnik nije želeo da govori o istoriji predmeta već o tome šta taj predmet znači za društvo uz napomenu da je jedna obična mašina nadživela državu i fabriku koje su ga proizvele. Taj rad bio je u zanimljiv u interakciji sa njegova druga dva rada koji predstavljaju njegovu ličnu priču.

Pajtim Paša izložio je fotografiju njegove kuće u Peći koja je tokom rata bila zapaljena, a njegovi baka i deka ubijeni. Uz tu fotografiju izložio je svoj rad koji je nazvao “Ponovo kod kuće” uz opis da je slika nastala u maju 1999. godine kada se sa porodicom vratio u spaljenu kuću. Ne znajući kako da opiše to, nacrtao je svoja osećanja i predstavio ih publici.

Lično iskustvo jednog umetnika na ovaj način predstavljeno nije samo potencijalna tačka njegove transformacije, odrastanja i formiranja ličnosti. Na ovaj način, iskustvo jedne osobe može da bude i jedna od polaznih tačaka transformacije svakoga ko vidi ovaj rad i o njemu razmisli. “Srbija i Kosovo: Kultura bez granica” upravo otvaranjem prostora za tu transformaciju doprinosi pomirenju i normalizaciji odnosa dva društva.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright * Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji - 2015

Web Design * ParadoXFactory