NASLOVNA
- AKTUELNOSTI -

AKTUELNOSTI

 

AKTUELNOSTI

STRANA 1/5 ::: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

INFO   :::  Naslovna - Aktuelnosti > Razgovor povodom izdanja knjige Mehmeda Agovića "Televizija pod opsadom"

 

                                                                                                           ...POZIV......

 

Razgovor povodom izdanja knjige Mehmeda Agovića "Televizija pod opsadom"

Medija centar u Beogradu, Terazije 3/II u utorak 25. aprila, u 12 sati

 

 

HELSINŠKI ODBOR ZA LJUDSKA PRAVA u Srbiji i Udruženje za kulturu povezivanja MOST ART JUGOSLAVIJA, pozivaju vas na razgovor povodom izdanja knjige Mehmeda Agovića TELEVIZIJA POD OPSADOM.

Izdavači CENTAR ZA KRITIČKO MIŠLJENJE iz Mostara i Udruženje MOST ART JUGOSLAVIJA, Beograd.

MEDIJA CENTAR u Beogradu, Terazije 3/II u utorak 25. aprila, u 12 sati.

 

Učestvuju:

Sonja Biserko, Rade Veljanovski, Rade Radovanović, autor Mehmed Agović

Putem video linka u razgovor će biti uključen Boris Bergant specijalni izveštač EU za medije u regonu

Moderator Dragan Stojković, urednik izdanja

 

 

Autor ovog svojevrsno dokumentiranog istorijskog svedočanstva o sudbini javnog servisa televizije Bosne i Hercegovine od početka opsade Sarajeva 1992, do pokušaja demokratizacije javnog servisa početkom dvehiljaditih, pokrenuo je niz i danas aktuelnih tema političkih odnosa u regionu i problema zakonske regulacije medijske sfere pod uticajem nacionalnih političkih elita, u procesu pridruživanja EU.

 

 

 

***

 

 

 

O KNJIZI SU NAPISALI

 

Pitanje i sudbina javne RTV u Bosni i Hercegovini slični su, neki bi rekli – identični, historijatu države BiH, od njenog međunarodnog priznanja preko Dejtonskog sporazuma do danas. Kako je razorena ugledna medijska kuća sa četiri radijska, tri televizijska programa, stotinama releja i predajnika, velikim orkestrima i arhivama građenim decenijama, a koji su neupitno kulturno-historijsko blago Bosne i Hercegovine? Ovo je, u najkraćem, tema knjige Mehmeda Agovića, jednog od zaista pozvanih da odgovore na ovaj izazov. Agović je autentični svjedok ove drame bosansko-hercegovačkog društva. Bio je predratni novinar i urednik, potom ratni direktor, a nakon nešto više od decenije izbivanja iz matične kuće u nju se vratio da učestvuje u pokušaju uspostave profesionalnog sistema koji je ovdašnja politika srozala do dna. Ova je knjiga individualni doprinos tome.

Boro Kontić, direktor Media centra Sarajevo

 

U ovoj knjizi kao prvom sveobuhvatnom prikazu političkih i medijskih (ne)prilika koje prouzrukuju „sindrom BiH” i „sagu javnih medijskih servisa u BiH” autor, koji se ne predaje u svojim profesionalnim uvjerenjima, navodi moguće izlaske i puteve rješenja. Želim da se ostvare. Iskustvo je loše. No promjena neće biti dok se ne promijeni paradigma rukovođenja i usvoji shvatanje Bosne i Hercegovine kao građanske države sa jednakim pravima i dužnostima za sve, kao i shvatanje da vlast i mediji služe javnosti, a ne pojedinim zatvorenim elitama izolovanih interesnih grupa.

Boris Bergant, bivši potpredsjednik EBU

 

 

 

 

 

AKTUELNOSTI

STRANA 1/5 ::: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright * Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji - 2008

Web Design * Eksperiment