NASLOVNA
- AKTUELNOSTI -

AKTUELNOSTI

 

AKTUELNOSTI

STRANA 1/5 ::: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

INFO   :::  Naslovna - Aktuelnosti > Aktuelnosti - STRANA 1 > Što priliči Jupiteru, ne priliči volu

 

Što priliči Jupiteru, ne priliči volu

Aleksandar Sekulović

21. april 2025.

 

 

Da bi suzbili ružnu naviku karikaturalnog imitiranja poznatih ličnosti i da bi ljude naterali da misle svojom glavom, stari Latini smislili su izreku Quod licet Jovi, non licet bovi, tj. Što priliči (što je dozvoljeno) Jupiteru, ne priliči volu.

Kao i mnoge druge latinske sentence i ova je danas veoma aktuelna, kao da se ništa u međuvremenu nije promenilo. Jedan od svežih primera kako se imitiranje pretvara u karikaturu jeste onaj kada je televizija Pink, brutalnom imitacijom emisije Utisak nedelje, napravila svoju emisiju Hit-tvit čiji su gosti radikalni desničari, ratni zločinci i slične karikature političkog života. Jednostavno, autorima te emisije ne priliči da se bave novinarstvom.

Da želja za imitiranjem eskalira i dalje videlo se na nedavnom saboru pod naslovom „Ne damo Srbiju“ koji je, u nameri da bude kopija velikog narodnog protesta od 15.marta, ispao njegova karikatura.

To je, naravno, bilo naizbežno jer, kako je rečeno, ono što priliči Jupiteru ne priliči volu. Opoziciji, shvaćenoj u najširem smislu a ne samo kao političke stranke, dozvoljeno je i priliči joj da organizuje masovne demonstracije, mitinge i ulične proteste, jer ona i nema drugog načina da natera vlast da ozbiljno uzme u razmatranje njene stavove. Nasuprot tome, vlast raspolaže celokupnim aparatom sile i prisile i ona, u principu, može da radi sve šta joj se prohte, kao što to i radi aktuelna vlast u Srbiji, te je besmisleno da ona protiv nečega protestvuje, najmanje protiv opozicije.

Činjenica da je Aleksandar Vučić, uprkos ovako jasnoj razlici u položaju vlasti i opozicije, pribegao pravljenju kontramitinga i protesta, pokazuje, pored ostalog, njegovo totalno nerazumevanje političkog i drušvenog života u Srbiji. Očigledno je da on politiku shvata kao sukob navijačkih grupa u kome je važno imati više sledbenika nego protivnik. A parole pod kojima je održan sabor od 12. aprila ukazuju na to da u percepciji aktuelne vlasti o srpskom društvu postoje teški kognitivni poremećaji. Jer, histerične parole „Ne damo Srbiju“ i „Neće uništiti Srbiju“ znače da se Srbija nalazi u osvit rata i da opozicija želi da uništi Srbiju kao državu. Takva dramatična optužba na račun opozicije od strane vlasti nikada se do sada nije čula ni u jednoj savremenoj državi, jer bi tako nešto bilo besmisleno. Izuzimajući austrijske naciste i njihovo delovanje do Anšlusa 1938. godine, kao i „litijaški“ pokret u Crnoj Gori koji je do 2020. bio opozicija, nema primera da je neka opozicija radila na uništenju sopstvene države. Legitimna ambicija opozicije jeste da osvoji vlast, a ne da ruši državu u kojoj živi, tako da optužba o rušenju države pokazuje nastranu sklonost da se sopstvena ličnost poistoveti sa državom.

U tom kontekstu postavlja se pitanje kakvi su politički i društveni efekti sabora od 12. aprila? Sasvim je izvesno da je njegovo održavanje predstavljalo potenciranje razlika između dva dela društva i da je on tu društvenu podeljenost doveo do nepomirljivosti. Ukoliko je to bila namera Aleksandra Vučića, onda je on u tome potpuno uspeo.

Da se dosadašnja orijentacija vlasti neće menjati potvrđuje i formiranje nove vlade čiji je evidentni glavni zadatak da omogući dodatnu kupovinu vremena. Šta više, reklo bi se da ova vlada predstavlja korak nazad, ako je suditi po tvrdim stavovima oko gorućih pitanja za Srbiju (Kosovo, BH entitet RS i dr) i po činjenici da su u vladu uključeni ili zadržani ekstremni nacionalisti poput Borisa Bratine, Vuka Stankovića, Starovića, Popovića i drugih. Uostalom, u Srpskoj naprednoj stranci rečeno je da je to vlada kontinuiteta koju će oni podržavati dok sledi politiku Aleksandra Vučića. Otuda poziv novog premijera na dijalog deluje, bez obzira na njegove lične predispozicije, kao dimna zavesa jer je jasno da će sadržinu i okvire tog „dijaloga“ odrediti Vučić, što znači da od dijaloga nema ništa. Radi se o tome da Vučiću, kao ličnosti, dijalog ni malo ne priliči, niti on razume šta dijalog u stvari znači. On je militantnog karaktera i kao političar formiran u doba sukoba, konfrontacije i netolerancije, tako da je to atmosfera u kojoj se najbolje snalazi.

Sve, dakle, upućuje na to da će se društvene suprotnosti dalje zaoštravati, sa neprikrivenom željom da opozicija primeni radikalnije metode, čime bi se stvorio izgovor da se sa njom izvrši nasilan obračun.

U svakom slučaju, rasplet se bliži kraju.

Aleksandar Sekulović

 

AKTUELNOSTI

STRANA 1/5 ::: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright * Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji - 2008

Web Design * Eksperiment