EDUKACIJA

Literatura  |  Omladinske grupe  |  Škole ljudskih prava

 

EDUKACIJA

STRANA 1/2 ::: 1 | 2

INFO   :::  Edukacija - STRANA 1 > Održana Škola spoljne politike “Normalizacija odnosa sa susedima i mesto Srbije u...

 

Održana Škola spoljne politike “Normalizacija odnosa sa susedima i mesto Srbije u svetu”

April 2023.

 

 

Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji organizovao je Školu spoljne politike “Normalizacija odnosa sa susedima i mesto Srbije u svetu”, u Beogradu od 10. do 13. aprila 2023. godine. Učesnici su bili studenti, mladi profesionalci i novinari iz cele Srbije, do 35 godina starosti.

Škola je održana uz podršku Evropske unije, Ministarstva spoljnih poslova i međunarodne saradnje Republike Italije i Vlade Australije.

 

 

Preduslov za članstvo u EU

 

Prostor bivše Jugoslavije geografski i politički je preoblikovan ratovima devedesetih, čije nasleđe značajno utiče na bilateralne odnose i evroatlantske integracije novostvorenih država. Normalizacija odnosa sa susedima postala je dominantno očekivanje međunarodne zajednice, a Srbiji i preduslov za članstvo u Evropskoj uniji.

Najnovija prestrojavanja u međunarodnim odnosima, podstaknuta ratom u Ukrajini, pred Srbiju i njene susede stavljaju jasnija očekivanja i konkretne predloge za finalizaciju postkonfliktne stabilizacije. U tom procesu su, međutim, aktivni i faktori koji teže održavanju konfliktnog potencijala i držanju regiona u stanju permanentne zaostalosti.

Renomirani predavači, eksperti u oblasti međunarodnih i regionalnih odnosa, spoljne politike i EU integracija, potrudili su se tokom četiri dana trajanja škole da stave u fokusu budu žarišne tačke spoljne politike Srbije sa ciljem sagledavanja ključnih aktera, mogućih puteva i posledica koje pojedini odabiri mogu da donesu građanima.

Zajedno sa učesnicima, predavači su tragali za odgovorima na pitanje zašto Srbija nema jasno definisanu spoljnu politiku i šta je potrebno uraditi kako bi završila svoju transformaciju u moderno i demokratsko društvo.

 

 

O regionalnim odnosima i potrebi dijaloga

 

Polaznike je sa osnovama spoljne politike Srbije na početku škole upoznala Sonja Biserko, osnivačica i predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji.

O regionalnim odnosima, političkim protokolima i sporazumima o ekonomskoj saradnji govorila je dr Jelica Minić. Prof. dr Dragan Đukanović bavio se emancipacijom balkanskih naroda od XIX do kraja XX veka i stvaranjem nacionalnih država.

Drugi dan Škole spoljne politike protekao je vrlo dinamično. Predavanje dr Borisa Varge na temu geostrateškog položaja Srbije, o ukrajinskom ratu i novoj geopolitičkoj stvarnosti uključilo je sve polaznike u aktivnu diskusiju.

Dr Duško Lopandić je govorio o mirovnom projektu EU, njenoj spoljnoj i bezbednosnoj politici i vrednostima koje promoviše, zašto je EU značajna za Srbiju i balkanske zemlje i šta dobijaju članstvom.

Za kraj dana, o odnosu Srbije i Kosova pričao je Aleksandar Sekulović. Brojna pitanja i komentari potvrdili su značaj i potrebu dijaloga o ovoj trenutno najaktuelnijoj temi.

 

 

“Hladni rat uzima još jednu žrtvu, a to su mediji“

 

Novi bezbednosni izazovi u svetu, posebno u Evropi, bili su prva tema trećeg dana Škole spoljne politike. Polaznici su od ambasadorke Branke Latinović saznali više o multilateralnim organizacijama (OEBS, UN), Helsinškom aktu iz 1975. godine i Pariskoj Povelji o miru 1990, NPT osnovama međunarodnog delovanja prema razoružanju i neširenju nuklearnog oružja.

O ruskoj ulozi u novim međunarodnim okolnostima i aspiraciji da povrati svoju globalnu ulogu govorio je ambasador Srećko Đukić. On je napravio paralelu srpsko-ruskih odnosa nekada i sada, navodeći Karađorđevo mišljenje objavljeno 1892/93 u Malim novinama: „Naš pravoslavni imperator kada ima snage za nas nema vremena, a kada ima vremena nema snage. Rusi nikada nisu dali da mi štogod sami sa Turcima udešavamo. Oni su uvek hteli da to sve ide preko njih“.

Seška Stanojlović je pričala o kineskom mestu u geopolitičkim odnosima i uticaju na svetskoj sceni.
Poslednji dan škole započeo je posetom Delegaciji Evropske unije u Srbii i razgovorom sa šefom političkog odeljenja, Dirkom Lorencom. Nekadašnji ambasador u SAD-u Ivan Vujačić govorio je u svom predavanju o odnosima SAD i Balkana (1990 – 2023) i o aktuelnom sporazumu o normalizaciji odnosa sa Kosovom i ključnoj ulozi SAD.

„Nije prirodno da Amerika bude naš glavni partner, prirodno je da su to Nemačka, Austrija, Italija, i okolne zemlje, bliže su. Nije realno da Amerika bude glavni investitor“, istakao je Vujačić.

Novinar Boško Jakšić je govorio o ulozi medija i izveštavanju o međunarodnim odnosima, medijskoj spoljnopolitičkoj mreži, ulozi društvenih mreža i interneta u kreiranju javnosti.

„Danas postoji istočno i zapadno novinarstvo, dva bloka koju su različita. Mislim da je ta podela loša i da hladni rat uzima još jednu žrtvu, a to su mediji“, rekao je Jakšić.

 

 

Škola opravdala očekivanja učesnika

 

Polaznici su ocenili da je škola opravdala njihova očekivanja i da su saznali mnogo novih informacija koje ne mogu svakodnevno da čuju, na fakultetima ili u medijima. Kao posebnu vrednost istakli su mogućnost da iz prve ruke čuju konkretna iskustva predavača.

Škola je zvanično završena dodelom sertifikata polaznicima. U narednom periodu oni će pisati radove na odabranu temu i učestvovati u aktivnostima Helsinškog odbora, a imaće i praksu u medijima.

 

GALERIJA:::

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EDUKACIJA

STRANA 1/2 ::: 1 | 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright * Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji - 2008

Web Design * Eksperiment