SAOPŠTENJA

STRANA 1/8

 

SVA SAOPŠTENJA

STRANA 1 ::: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8

INFO   :::  Saopštenja - STRANA 1 > Prestati sa progonom ruskih i beloruskih državljana

 

 

Saopštenje za medije

Prestati sa progonom ruskih i beloruskih državljana

Beograd, 20. februar 2024.

 

 

Helsinški odbor za ljudska prava izražava duboku zabrinutost zbog nastavka progona državljana Ruske Federacije i Belorusije, na šta upućuje i najnoviji slučaj pokušaja ekstradicije beloruskog novinara i režisera Andreja Gnjota koji je 30. oktobra, na zahtev Belorusije uhapšen na beogradskom aerodromu.

On je 19. februara pred sudom u Beogradu naveo da ga Lukašenkov režim progoni zbog političkog delovanja. Odluka o njegovom izručenju je pred Apelacionim sudom u Beogradu. Helsinški odbor upozorava da bi izručenje Gnjota bilo protivno međunarodnim standardima i ugrozilo bi njegovu bezbednost, jer postoji opasnost da bude izložen nehumanom tretmanu i represiji. Autoritarni režim Vladimira Lukašenka masovno krši ljudska prava i sprovodi represiju nad braniteljima ljudskih prava i političkim oponentima.

Helsinški odbor takođe izražava duboku zabrinutost zbog tretmana građana Ruske Federacije koji su utočište od samodržaškog režima Vladimira Putina pronašli u Srbiji. Zbog toga apeluje na vlast i državne institucije, prvenstveno Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) i Bezbednosno informativnu agenciju (BIA) da prestanui s progonom ruskih državljana koji potpisuju peticije protiv rata u Ukrajini, organizuju antiratne proteste i gostovanja ruskih umetnika sa antiratnim stavom, ili prikupljaju pomoć za ukrajinske izbeglice. Zabrana (ponovnog) ulaska u zemlju i proterivanje Rusa koji se protive ruskoj agresiji na Ukrajinu predstavlja diskriminaciju na političkoj osnovi; takođe reč je o kampanji pritiska na kritički raspoložene ruske državljane, kojima bi povratak u Rusiju predstavljao i ozbiljen bezbednosne rizike.

Odluke o oduzimanju boravišnih dozvola ruskim državljanima zasnivaju se na arbitrarnim tvrdanjama da predstavljaju bezbednosnu pretnju za Srbiju. Niko od grđana kojima je oduzimana boravišna dozvola nije obavešten na koji način ugrožava bezbednost Srbije. Uskraćivanje te informacije ukazuje na to da je reč o političkim odlukama, a ne o podacima koji se zaista tiču bezbednosti Srbije.

Reč je o sistemskoj kampanji koja širi strah i nesigurnost kod ruskih državljana, kako kod onih koji su došli u Srbiju nakon početka ruske invazije, tako i kod onih koji su ovde došli godinama pre rata.

Javnost je do sada upoznata sa šest slučajeva ruskih građana proteranih iz Srbije, ili onih kojima je uskraćeno dobijanje boravišne dozvole, ali postoje indicije da je taj broj veći. Najnoviji je slučaj književne prevoditeljke iz Sankt Peterburga Elene Koposove koja je 2. februara dobila rešenje policije kojim se odbija njen zahtev za stalno nastanjenje i nalaže da u roku od 30 dana napusti Srbiju, s obrazloženjem da predstavlja "neprihvatljiv bezbednosni rizik”. U organizaciji Rusko demokratsko društvo ocenjuju da bi razlog mogao biti to što je Koposova, zajedno sa još 25 građana Rusije koji žive u Srbiji, u martu 2022, potpisala otvoreno pismo kojim se pozivalo na protest protiv rata u Ukrajini. S istim obrazloženjem pravo na boravak u Srbiji izgubio je u septembru 2023, Jevgenij Iržanski sa suprugom. Osnivači Ruskog demokratskog društva koje okuplja rusku dijasporu, Peter Nikitin i Vladimir Volokhonsk takođe su zadržavani na granici pri ulasku u Srbiju s istim obrazloženjem.

Prema zvaničnim podacima iz maja 2023. godine, dozvola za privremeni boravak u Srbiji odobrena je za blizu 30.000 državljana Ruske Federacije. Zaključno sa avgustom 2023, Vlada Srbije je po posebnoj proceduri izdala čak 43 srpska pasoša ruskim državljanima, a tokom 2022. godine 50 pasoša. Pri tom, podaci o državljanstvima koja se dodeljuju po redovnoj proceduri i o kojima odlučuje Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Srbije nisu javno dostupni. Sasvim je jasno da ruski državljani koji su dobili pasoše pripadaju grupi „privilegovanih“ - biznismena i drugih važnih osoba kojima su sankcije onemogućile, ili značajno, zbog sankcija otežale poslovanje u Rusiji.

Proganjanje ruskih državljana ponovo otvara pitanje uloge doskorašnjeg direktora BIA Aleksandra Vulina koji je nedavno dobio dva ordena, jedan od ruskog predsednika, a drugi od ruske Federalne službe bezbednosti (januar 2024) za "izuzetan profesionalizam i doprinos saradnji srpske i ruske službe". Podsećamo da je istaknuti ruski opoziconar Vladimir Kara-Murza koji je osuđen na 25 godina zatvora zbog „veleizdaje“, širenja „lažnih informacija“ o ruskoj vojsci i nezakonit rad za neku „nepoželjnu“ organizaciju, optužio krajem 2021, Aleksandra Vulina, tada ministra unutrašnjih poslova Srbije, da je prilikom posete Rusiji uoči početka napada na Ukrajinu, predao sekretaru Saveta bezbednosti Rusije Nikolaju Patruševu snimke sastanka ruskih opozicionara u Beogradu. Zbog odnošenja transkpripata prisluškivanih razgovora ruskih opozicionara na čelu sa Andrejem Pivovarovim i Vladimirom Kara-Murzom moskovskim zvaničnicima, najpre je uhapšen Pivovarov, a zatim i Kara-Murza.

Takvo ponašanje zvaničnika i državnih institucija Srbije upućuje na zabrinjavajući zaključak da, u pojedinim slučajevima, deluju kao “produžena ruka” ličnog režima Vladimira Putina i ruskih bezbednosnig službi koje su pod njegovom kontrolom, što je apsolutno nedopustivo. I na ovaj način, Srbija pokazuje da se sve više udaljava od Evropske unije.

Helsinški odbor sa velikom pažnjom prati slučajeve progona ruskih i beloruskih državljana te će o svemu ovome obaveštavati domaću i međunarodnu javnost.

 

SVA SAOPŠTENJA

STRANA 1 ::: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright * Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji - 2008

Web Design * Eksperiment