SAOPŠTENJA

STRANA 3/8

 

SVA SAOPŠTENJA

STRANA 3 ::: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8

INFO   :::  Saopštenja - STRANA 3 > Albanska manjina na čekanju - Preševo, Bujanovac, Medveđa taoci odnosa Srbije i...

 

 

Saopštenje za medije

Albanska manjina na čekanju - Preševo, Bujanovac, Medveđa taoci odnosa Srbije i Kosova

Beograd, 21. juni 2021.

 

 

Manjinsko pitanje u Srbiji, marginalizovano je bez obzira na pravni okvir, zakone, akcione planove i strategije, jer ne postoiji politička volja za njihovu stvarnu primenu. Kad je reč o albanskoj zajednici njen položaj i stvarni status je tesno povezan sa statusom Kosova i srpskom zajednicom na severu Kosova.

Iako su razni konkretni ili fiktivni koncepti o podelama, teritorijalnoj razmeni ili prekrajanju granica na Balkanu zvanično skinuti sa dnevnog reda, oni su i dalje u opticaju. Nacionalistički krugovi u Srbiji još uvek su uvereni da su takvi dogovori mogući i da je samo pitanje vremena kad će međunarodna zajednica popustiti.

Srbija još uvek stremi zaokruživanju etnonacionalne države i ujedinjenju svih Srba, uz sistematsku marginalizaciju svih manjina. Bez obzira na prisustvo brojnih ambasada, OEBS i drugih organizacija na jugu Srbije, albanska zajednica živi u limbu i očekivanju da se u sklopu rešavanja kosovskog pitanja definitivno reši i njihov status.

Da bi se u što većoj meri smanjio broj Albanaca koji žive na jugu, država sprovodi proces tzv. “pasivizacije prebivališta Albanaca” koji rade u inostranstvu, bilo u Zapadnoj Evropi ili na Kosovu. Na udaru “pasivizacije” su i građani koji stalno žive na svojim adresama. Ta mera je u suštini, oblik etničkog čišćenja administrativnim putem.

“Pasivizacijom” (masovno i selektivno pasiviziranje prebivališta) se gubi status građanina Srbije i shodno tome, gube se i sva građanska prava – biračko, imovinsko, zdravstveno osiguranje, penzije, zaposlenje i sl. S obzirom da se građani ne obaveštavaju o “pasivizaciji”, najčešće gube pravo na žalbu čiji je rok osam dana.

Ne postoji stvarna etnička ili verska napetost između lokalnih Srba i Albanaca. To ističu i Srbi i Albanci u Bujanovcu, Preševu i Medveđi. Albanci pokazuju želju za integracijom, ali za to nema političke volje Beograda. Mada nema očigledne napetosti među građanima, raste nepoverenje prema institucijama - policiji, tužilaštvu i sudovima zbog sistematske i kontinuirane «pasivizacije», nemogućnosti da se taj proces zaustavi i dosadašnji rezultati ponište. Sagovornici Helsinškog odbora (HO) na jugu Srbije smatraju da napetosti stvara centralna vlast (Beograd), zbog čega imaju osećaj bespomoćnosti, jer ministarstva mogu da rade što god hoće, imenuju i smenjuju ljude preko noći. Posebno je zabrinjavajući govor mržnje nekih predstavnika vlasti.

Albanska zajednica na jugu Srbije potpuno je izolovana, a interes za njene probleme ne pokazuju ni vlast, ni opozicija. Lideri opozicionih stranaka zainteresovani su samo za izborne koalicije i podršku albanskih birača.

Poseban je problem i nepriznavanje diploma (stečenih u obrazovnim institucijama Kosova), što podstiče odlazak najobrazovanijeg dela albanske elite koja nema mogućnost zapošljavanja u državnim i javnim institucijama.

Albanci koji su privremeno na radu u inostranstvu nemaju mogućnost da investiraju u ove tri opštine, kako zbog “pasivizacije” tako i zbog nesigurnog pravnog okvira.

Polazeći od vrednosti i standarda na koje se Republika Srbija obavezala, kao i od činjenice da se zvanično opredelila za članstvo u EU, Helsinški odbor smatra da bi Vlada i državne institucije, kao i mediji i drugi akteri trebalo da pokažu političku volju i da se ozbiljno angažuju na integrisanju albaske zajednice, kako bi se stvorilii uslovi za obnovu poverenja manjinske zajednice prema državnim institucijama.

Takođe je neophodna je dekonstrukcija stereotipa o Albancima kao remetilačkom, kriminalnom i terorističkom faktoru. Zato je neophodno medijsko angažovanje i drugačiji pristup obrazovnom sistemu. Samo je tako moguće stvoriti preduslove za normalizaciju odnosa.

Kako je «pasivizacija» u funkciji smanjenja broja Albanaca u ove tri opštine, neophodno je da se ovaj proces odmah obustavi i da se Albancima vrate sva građanska prava. Indikativno je da se ova mera primenjuje isključivo na Albance, a ne i na Srbe koji su na privremenom radu u inostranstvu;

Osim niza drugih mera kao što su proporcionalna zastupljenosti Albanaca u državnim i javnim institucijama, ekonomska obnova, problem udžbenika na albanskom jeziku, nostrifikacija diploma, neophodan je i unutrašnji dijalog između većine i manjine u Srbiji, kao i na Kosovu.

Ceo izvešaj Helsinškog odbora možete naći na www.helsinki.org.rs

 

SVA SAOPŠTENJA

STRANA 3 ::: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright * Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji - 2008

Web Design * Eksperiment