IZVEŠTAJI

STRANA 1/2

 

SVI IZVEŠTAJI

STRANA 1 ::: 1 | 2

INFO   :::  Izveštaji - STRANA 1 > Srbija: geopolitičko i vrednosno opredeljenje

 

Izveštaj Helsinškog odbora 2023.

Srbija: geopolitičko i vrednosno opredeljenje

Beograd, 2024.

Izveštaj 2023 (1.67mb) >>>

 

 

 

 

Predstavljanje godišnjeg izveštaja Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji

„Srbija: geopolitičko i vrednosno opredeljenje“

Sonja Biserko - Prezentacija godišnjeg izveštaja za 2024 >>>

 

Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji predstavio je na konferenciji u Medija centru godišnji izveštaj za 2023. - „Srbija: geopolitičko i vrednosno opredeljenje“. Izveštaj je nastao u sklopu projekta „Saradnja u regionu Zapadnog Balkana: preduslov za evropsku bezbednost“, a uz podršku Evropske unije.

Ovogodišnji izveštaj nadovezuje se na prethodni, koji ima za cilj da stavi u fokus specifične teme koje Helsinški odbor smatra ključnim za društvenu transformaciju i prihvatanje vrednosti koje doprinose demokratskim principima. Rešavanje izazova kao što su radikalni nacionalizam, zarobljene institucije i mediji, etnokonfesionalna kultura i obrazovanje i revizionizam - ovaj tekući proces zahteva kontinuirani i zajednički napor svih segmenata društva. Sveobuhvatno pitanje koje se postavlja je: Šta je naš identitet i u kom pravcu idemo?

Izveštaj su predstavili autori: Sonja Biserko, predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji, Tomislav Marković, novinar, Milan Mića Jovanović, predsednik Foruma za bezbednost i demokratiju, Aleksandar Radić, vojni analitičar, i Izabela Kisić, izvršna direktorka Helsinškog odbora.

Da je Srbija daleko od opredeljenja za članstvo u EU istakla je Sonja Biserko na početku predstavljanja izveštaja.

„Aktuelna vlast se ne trudi da taj put ubrza reformama već samo onoliko koliko je potrebno da ostane na evropskim fondovima i investicijama. Srbija nikad nije bila udaljenija od Evropske unije, a odnos Srbije prema Rusiji je ključni test jer je pre svega vrednosno pitanje. Decembarski izbori demonstrirali su suštinu vladavine ovog režima i pokazali da se neće birati sredstva za opstanak na vlasti. Rastakanje demokratskih vrednosti koje su ionako bile krhke nastavljeno je i 2023. sa izraženom tendencijom ka autoritarnosti“.

Ona je istakla da Srbija živi u stalnoj napetosti i nekoj vrsti vanrednog stanja i da ne uspeva da se politički stabilizuje i demokratizuje.

„Držanje srpskog nacionalnog pitanja središnjom tačkom nacionalne politike poslednjih četrdeset godina unazadilo je društvo i politički život. Spregom kriminala, crkve i politike uništene su sve moralne vrednosti na kojima bi društvo trebalo da počiva“, rekla je Biserko.

Ona je navela je da je slučaj Banjska dramatično promenio odnos Zapada prema Zapadnom Balkanu, posebno prema Srbiji.

Odnos SPC i SNS karakteriše čvrsta saradnja i sinhronizovano delovanje koje ozbiljno ugrožava sekularni karakter države. SPC snažno utiče na sužavanje ljudskih prava, namećući tradicionalne hrišćanske vrednosti, što posebno pogađa manjinske grupe, LGBT i žene.

Sonja Biserko je napomenula da izveštaj obuhvata preporuke u vezi sa državnim strategijama – politika državnog identiteta, bezbednosne politike, politike zdravstva, obrazovanja, medija, političke alternative, decentralizacije, spoljne politike i religije.

Vojni analitičar Aleksandar Radić ocenio je da međunarodna zajednica prema slučaju Banjska može da pokaže neki nivo tolerancije zbog ideje stabilnosti Balkana, ali da bi za srpsko društvo trebalo da bude opomena i da se zapita „kako je moguće da imamo društvo koje toleriše paravojno organizovanje“.

On je istakao da je Vojska Srbije odavno politički servis, nema samostalnost, te da bi u društvu trebalo da postoji svest šta i političar i vojnik sme, a šta ne sme ni da pomisli.

Radić je naveo da su osnovni problemi „poltroni u vojnom vrhu“ koji ne donose odluke ni o čemu, a oružje im se predstavlja kao „poklon političara“.

Predsednik Foruma za bezbednost i demokratiju Mića Jovanović podsetio je na pitanje koliko je sektor bezbednosti u celini doprineo da bude garant uspešnosti približavanja Srbije Evropskoj uniji.

„U izveštaju je akcenat na četiri grupe pitanja za koja smo mislili da su bila indikativna. Prva je nacrt zakona o unutrašnjim poslovima – nacrt je povučen iz javne rasprave koja je bila kratka, neuspešna, uz veliku zabrinutost civilnog društva. Pre svega, jer su policiji bila data mnogo veća ovlašćenja nego što ih ima sada. Drugo, upotreba biometrijskog nadzora nad građanima. Nacrt je povučen, ali još uvek ne znamo šta se sa njim zbilo“, rekao je Jovanović.

Sledeća tema je politička instrumentalizacija granične policije.

„Još uvek nismo čuli od Saveta za nacionalnu bezbednost šta se tačno dešavalo u Banjskoj. Takođe smo u izveštaju obratili pažnju na pretnje koje su doživljavali predstavnici ruskog demokratskog društva, na zastrašivanja i da im se ne dozvoli da neki od njih borave u Srbiji“, istakao je predsednik Foruma za bezbednost i demokratiju.

Posebna pažnja posvećena je uzbunjivačima u policiji, što otvara jednu posebnu temu, a to je tema ljudskih prava u okviru policije, pa i samih bezbednosnih službi. Jovanović je naveo da se protiv MUP-a vodi 15.133 sudskih sporova, potencijalne vrednnosti 5,6 milijardi dinara. Ova cifra, kako napominje, najviše govori o stanju ljudskih prava i kako ih doživljavaju oni koji rade u sektoru bezbednosti i policiji.

Na kraju svog izlaganja podsetio je da srpska policija već dve godine nema direktora, a da su velika ovlašćenja data ministru unutrašnjih poslova.

Novinar Tomislav Marković je govorio o civilnom sektoru, medijima i njihovoj slobodi koje ima sve manje u Srbiji. Evropska komisija i brojne organizacije već godinama upozoravaju na loše stanje u medijima, novinari trpe ogroman pritisak, a krivična dela protiv njih ostaju nekažnjena. Postalo je uobičajeno da predstavnici vlasti napadaju i blate novinare. U progonu je svako ko je kritički nastrojen prema društvu u kom živi i naprednjačkoj vlasti.

Kao vid pritiska na medije, naveo je i sve više SLAP tužbi, i što regulativna tela ne rade svoj posao.

„Nakon završene javne rasprave o donošenju medijskih zakona, vlast je dodala dve odredbe u član 110 bez znanja radne grupe i ostalih aktera u kreiranju zakona. Režim Aleksandra Vučića je i u 2023. godini nastavio da radi na uspostavljanju totalne kontrole nad medijima. Na taj način Vučić kontroliše javno mnjenje i koristi medije za opstanak na vlasti. U Srbiji je sloboda medija u slobodnom padu. Šanse da se taj pad zaustavi ravne su nuli jer postizborna politička kriza nagoveštava još mračnije dane za slobodu u medijima u Srbiji“, rekao je Marković.

O položaju organizacija civilnog društva u Srbiji i braniocima ljudskih prav, govorila je Izabela Kisić, izvršna direktorka Helsinškog odbora.

Ona je navela da su uništene nezavisne institucije i da nijedna više nije u funkciji građana. Najbolji primer kampanja protiv organizacija civilnog društva je kampanja protiv organizacije Crta koju kontinuirano vodi vlast.

„Civilno društvo je na meti vlasti, predsednika, premijerke Ane Brnabić, ali takođe na meti desničara, huligana, desničarskih organizacija, privatnih kompanija, institucija, kao i SPC. SPC ima ogromnu odgovornost za sužavanje prostora za delovanje organizacija civilnog društva i prava nekih manjinskih grupa“, ocenila je Kisić.

Izvršna direktorka Helsinškog odbora je skrenula pažnju na sve veći rast Gongo organizacija, nevladinih organizacija koje su ustvari pod kontrolom vlasti, i na sve veći broj napada na građane na mirnim protestima koji prolaze nekažnjeno.

Pozvala je tužilaštvo da krene da ispituje slučaj Dragoslava Bokana i njegove uključenosti u ratne zločine.

„Kao preporuka šta bi jedna demokratska vlast mogla da učini kao poboljšanje položaja organizacija civilnog društva je unapređenje određenih zakona koji se tiču pre svega mirnog okupljanja - svi slučajevi fizičkog nasilja moraju da budu procesuirani. Svaka demokratska vlast je dužna da osudi ovakve napade, nacionalizam i rasizam i da se suprotstavi uplivu SPC kada je reč o ljudskim pravima“, rekla je Izabela Kisić.

Uprkos svemu navedenom, organizacije civilnog društva u Srbiji su jake i najvažniji su akter demokratizacije društva i zagovaranja evropskih vrednosti, zaključila je.

 

Izveštaj 2023 (1.67mb) >>>

 

SVI IZVEŠTAJI

STRANA 1 ::: 1 | 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright * Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji - 2008

Web Design * Eksperiment